صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 384849
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


بسم الله الرحمن الرحیم
به مناسبت بیست و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی پرچمدار بزرگ انقلاب اسلامی و بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، سخنران ها‌، نویسندگان و رسانه‌ها مطالب زیادی در وصف این بزرگ مرد الهی گفتند و نوشتند و منتشر کردند که جامع‌ترین و دقیق‌ترین آنها بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم روز 14 خرداد بود. واقعیت اینست که امام خمینی به تعبیر رهبر معظم انقلاب "برجسته‌ترین شاخص انقلاب" است که "در رفتار، گفتار و وصیت نامه امام بزرگوار تجلی یافته است."


تکیه همیشگی امام خمینی بر اسلام ناب محمدی، جاذبه و دافعه در دایره مکتب اسلام، یقین به وعده‌های الهی، محاسبات معنوی و تقوا، نگاه جهانی به انقلاب اسلامی، تکیه بر مردم، رویاروئی دائمی با تحجر و ارتجاع، مبارزه قاطع علیه اسلام آمریکائی، ایستادگی بی ملاحظه در برابر نفاق و التقاط و انحرافات فکری و سیاسی، اعلام شجاعانه مواضع انقلاب اسلامی در برابر مستکبران باتکیه بر جهانی بودن نهضت و انقلاب اسلامی، دفاع منطقی و جانانه از ملت فلسطین، توصیف رژیم صهیونیستی به عنوان "غده سرطانی در قلب جهان اسلام" و ضرورت ریشه کن ساختن آن، از ویژگی‌های خط امام هستند. همین ویژگی‌ها امام خمینی را به شاخص انقلاب تبدیل نموده‌اند و جاودانگی امام و خط ا مام را نیز باید در همین ویژگی‌ها جستجو کرد.


خالی بودن وجود امام خمینی از یأس، ترس، غفلت، غرور و خودخواهی و لبریز بودن آن وجود عزیز از تقوای الهی و اخلاص، عامل اصلی برخورداری از آنهمه ویژگی و دست یافتن به آنهمه موفقیت و خدمت به اسلام و مردم بود. همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانات 14 خرداد فرمودند: "امام، در تمام مسائل شخصی و اجتماعی و سیاسی، حتی در قضاوت‌های خود درباره دشمنان و مخالفان، از جاده تقوا ذره‌ای منحرف نشد و این درسی است برای همه خصوصا جوانان انقلابی و مومن و عاشق امام که حتی درباره مخالف و دشمن هم باید کاملا منطبق برحق و تقوا و عدالت رفتار کرد."


اگر در 21 سال گذشته، مردم ایران و حتی دوستداران انقلاب اسلامی در نقاط مختلف جهان همواره یاد امام را گرامی داشتند و در سالگرد رحلت آن عزیز دوران، وفاداری خود را به راه و خط امام نشان دادند و با گذشت دو دهه از غیبت ظاهری او همچنان نظام جمهوری اسلامی به عنوان ثمره نهضت اسلامی امام خمینی با قدرت و قوت به راه خود ادامه می‌‌دهد، به این دلیل است که وجود ا مام از تقوای الهی و اخلاص لبریز بود و آن پیشوای پرهیزکار هرگز از جاده عدل و انصاف خارج نشد.


برخلاف نظر خام اندیشان و کوته نظران که فکر می‌کنند نظام جمهوری اسلامی به دلیل مواجه شدن با برخی فراز و نشیب‌ها دچار تزلزل می‌شود و آرزو می‌کنند عمر این نظام به پایان برسد و این آرزو را ساده لوحانه در قالب تحلیل! بیان می‌کنند، درختی که امام در سرزمین جان و دل مردم ایران غرس کرده است روز به روز تنومندتر و بالنده‌تر می‌شود و بر همه‌ی موانع غلبه می‌کند و با بنیه‌ای قوی‌تر شاخ و بال می‌گستراند و نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان نیز برکات خود را نصیب توده‌های آزاداندیش و آزادیخواه می‌نماید. دل خوش کردن معاندان به اختلافات و درگیری‌ها و این قبیل رویدادها را نشانه ضعف و یا در معرض زوال قرار داشتن نطام جمهوری اسلامی دانستن، ضعف خود آنها را در عرصه شناخت واقعیت‌ها و درک جوهر این نظام و ناتوانی آنان را در تحلیل مسائل به نمایش می‌گذارد. نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردمی است که ریشه در اعتقادات مردم دارد و به همین دلیل ریشه‌دار و ماندگار است. همانگونه که تندبادها و طوفان‌ها قادر نیستند به درختان تنومند و ریشه‌دار آسیب برسانند و حتی خود آنها عواملی برای ماندگاری بیشتر چنین درختانی می‌شوند، رویدادهای سیاسی هرقدر هم که تلخ و گزنده و تکان دهنده باشند نمی‌توانند به یک نظام مردمی که در اعتقادات مردم ریشه دارد آسیبی جدی وارد کنند. تکان‌ها و ضایعات جزئی امری طبیعی است اما همین ضایعات و تکان‌ها را می‌توان با تدبیر صحیح وسیله‌ای برای تقویت نظام قرار داد و زمینه را برای بالنده‌تر شدن و ماندگارتر شدن آن فراهم ساخت.
تدبیر صحیح ایجاب می‌کند، نقاط حادثه خیز و آسیب رساندن شناسائی شوند و برای اصلاح آنها چاره اندیشی گردد. هیچکس نمی‌تواند مدعی بی عیب و نقص بودن رفتارها و عملکردها باشد. همه‌ی دست اندرکاران، انسانند و بر این باورند که کار انسان‌ها معجونی از قوت و ضعف است. افراط ها، تفریط‌ها و اشتباهات، از عوارض کارهای بزرگ به ویژه اداره جامعه است. آنچه مهم است اینست که متولیان امور همواره درصدد ارزیابی عملکردها برآیند و با شناسائی نقاط قوت و ضعف، برای اصلاح امور از طریق تقویت نقاط قوت و چاره اندیشی برای برطرف کردن ضعف‌ها بکوشند.


با اینهمه، وجدان‌های بیدار، ذهن‌های با انصاف و فکرهائی که اسیر تحلیل‌های گروهی و باندی و سفارشی نباشند، این واقعیت را به روشنی در می‌یابند و لمس می‌کنند که نظام جمهوری اسلامی علیرغم همه‌ی افت و خیزها و فراز و نشیب‌های داخلی و علیرغم همه توطئه‌های خارجی، با قدرت و قوت به راه خود ادامه می‌دهد، زیرا توده‌های مردم با این نظام رابطه اعتقادی دارند. این درست است که افراد و جریان‌ها و دولتمردان، می‌آیند و می‌روند و مردم درباره آنها قضاوت می‌کنند و تاریخ نیز واقعیت‌های مربوط به آنها را به ثبت می‌رساند، اما ناپایداری و زشت و زیبای آنان را نباید به حساب اصل نظام گذاشت. نظام جمهوری اسلامی، میراث ماندگار امام است که بسیاری از افراط‌ها، تفریط‌ها، زشتی‌ها و ضعف‌ها راتاکنون پس زده و زیبائی‌ها و قوت‌ها را حفظ و تقویت نموده و در همه حال، پایدار و استوار باقی مانده است و باقی خواهد ماند. این ما هستیم که باید از فرصت اندکی که در این دنیا داریم برای انجام وظیفه در برابر نظام جمهوری اسلامی که میراث بزرگ امام خمینی است استفاده نمائیم. این نظام، هنوز در اول راه است و کارهای بزرگی در پیش دارد که باید از عهده همه‌ی آنها برآید. نگاه جهانی امام خمینی به نهضت و انقلاب اسلامی اقتضائاتی دارد که با آینده بشریت مرتبط است. به نظام جمهوری اسلامی از این زاویه نگاه کنیم تا از تنگ نظری‌ها و عملکردهای محدود رها شویم.


دسته ها : سیاسی
X